EEE-HAV100WAR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-HAV100WAR |
Description | CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-HAV100WAR Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 22 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 37.4 mA @ 10 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |