EEE-FN1V561UL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 297
Datasheet
In Stock: 1,395
Rubycon
In Stock: 923
Chemi-Con
Chemi-Con
Taiyo Yuden
Nichicon
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EEE-FN1V561UL
DigiKey Part Number
10-EEE-FN1V561ULTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FN1V561ULCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FN1V561ULDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FN1V561UL
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEE-FN1V561UL Models
Ripple Current @ Low Frequency
595 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C