EEE-FK1C470SR
DigiKey Part Number
PCE5151TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5151CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5151DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1C470SR
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.35Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1C470SR Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
58.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.35Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C