EEE-FK1A121SR
DigiKey Part Number
PCE5156TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5156CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5156DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1A121SR
Description
CAP ALUM 120UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 700mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1A121SR Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
104 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C