EEE-FH0J101XL
DigiKey Part Number
10-EEE-FH0J101XLTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FH0J101XLCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FH0J101XLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FH0J101XL
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 450mOhm @ 100kHz 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FH0J101XL Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
195 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
450mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C