EEE-1HA101AP
DigiKey Part Number
PCE4609TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4609CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4609DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-1HA101AP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
EEE-1HA101AP Models
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
425 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C