EEE-1CA471P
DigiKey Part Number
PCE3891TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3891CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3891DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-1CA471P
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
EEE-1CA471P Models
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
714 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C