ECW-FG2J225Q1
DigiKey Part Number
P124088-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FG2J225Q1
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 141V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FG2J225Q1 Models
Size / Dimension
1.063" L x 0.610" W (27.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±10%
Applications
Automotive; High Frequency, Switching
Voltage Rating - AC
141V
Ratings
AEC-Q200
Voltage Rating - DC
630V
Features
High Temperature
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C