ECH-U1H102JX5
DigiKey Part Number
PCF1328TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1328CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1328DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-U1H102JX5
Description
CAP FILM 1000PF 5% 50VDC 0805
Detailed Description
1000 pF Film Capacitor 30V 50V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
ECH-U1H102JX5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
30V
Voltage Rating - DC
50V