ECH-U1C103JX5
DigiKey Part Number
PCF1196TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1196CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1196DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-U1C103JX5
Description
CAP FILM 10000PF 5% 16VDC 0805
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 11V 16V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
ECH-U1C103JX5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
11V
Voltage Rating - DC
16V