DZ2S33000L is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 20,861
Datasheet
Rohm Semiconductor
Zener Diode 33 V 150 mW ±5% Surface Mount SSMini2-F5-B
DZ2S33000L
DigiKey Part Number
DZ2S33000LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ2S33000L
Description
DIODE ZENER 33V 150MW SSMINI2
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DZ2S33000L Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
200 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SSMini2-F5-B
Power - Max
150 mW