DSC7Q0100L is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
Bipolar (BJT) Transistor NPN - Darlington 80 V 1 A 1 W Surface Mount MiniP3-F2-B
DSC7Q0100L
DigiKey Part Number
DSC7Q0100LTR-ND - Tape & Reel (TR)
DSC7Q0100LCT-ND - Cut Tape (CT)
DSC7Q0100LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC7Q0100L
Description
TRANS NPN DARL 80V 1A MINIP3-F2
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DSC7Q0100L Models
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA (ICBO)
Mfr
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
4000 @ 1A, 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
1 W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Supplier Device Package
MiniP3-F2-B
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1.8V @ 1mA, 1A