DS1E-M-DC12V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1473-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DS1E-M-DC12V |
Description | RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DS1E-M-DC12V Models |
Category | Termination Style PC Pin |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Seal Rating Sealed - Fully |
Series | Must Operate Voltage 8.4 VDC |
Packaging Box | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Part Status Active | Operate Time 10 ms |
Mounting Type Through Hole | Release Time 5 ms |
Coil Voltage 12VDC | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Contact Form SPDT (1 Form C) | Contact Material Silver (Ag), Gold (Au) |
Contact Rating (Current) 2 A | Approval Agency CSA, UR |
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max | Relay Type General Purpose |
Load - Max Switching 500VA, 440W | Coil Resistance 360 Ohms |
Coil Current 33.3 mA | Base Product Number |