CP1SA-12V-X
DigiKey Part Number
255-CP1SA-12V-XTR-ND - Tape & Reel (TR)
255-3093-1-ND - Cut Tape (CT)
255-3093-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP1SA-12V-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP1SA-12V-X Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Release Voltage
1 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Operate Time
10 ms
Series
Release Time
10 ms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Gull Wing
Coil Current
53.3 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
640mW
Contact Rating (Current)
20 A
Coil Resistance
225 Ohms
Switching Voltage
14VDC - Nom
Base Product Number
Must Operate Voltage
7.2 VDC