ASQMR17B30A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-ASQMR17B30A-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ASQMR17B30A |
Description | SWITCH SNAP ACT FAIL DETECT 16V |
Customer Reference | |
Detailed Description | Switch SPST-NO Chassis Mount |
Packaging Tray | Operating Force 122gf |
Part Status Obsolete | Operating Position 0.280" (7.1mm) |
Circuit SPST-NO | Overtravel 0.065" (1.7mm) |
Switch Function Off-Mom | Electrical Life 200,000 Cycles |
Current Rating (Amps) 1mA (DC) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Voltage Rating - DC 16 V | Base Product Number |