Image for ASQMR16A28A is not available
ASQMR16A28A
DigiKey Part Number
255-ASQMR16A28A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASQMR16A28A
Description
SWITCH SNAP ACT FAIL DETECT 16V
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NC Chassis Mount
Mounting Type
Chassis Mount
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Solder Lug
Series
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Tray
Operating Force
153gf
Part Status
Obsolete
Operating Position
0.423" (10.75mm)
Circuit
SPST-NC
Overtravel
0.085" (2.16mm)
Switch Function
On-Mom
Electrical Life
200,000 Cycles
Current Rating (Amps)
1mA (DC)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating - DC
16 V