ALZN1F24W
DigiKey Part Number
255-6348-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZN1F24W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Coil Insulation
Class F
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms