ALZ51F18W
ALZ51F18W
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
ALZ51F18W
DigiKey Part Number
255-5298-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZ51F18W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 18VDC Coil Through Hole
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
12.6 VDC
Must Release Voltage
1.8 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Current
22.2 mA
Coil Resistance
810 Ohms