ALQ1F24RS
DigiKey Part Number
255-ALQ1F24RS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALQ1F24RS
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
5 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Coil Resistance
1.44 kOhms
Coil Current
16.7 mA