AGQ200S12Z | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AGQ200S12Z |
Description | RELAY TELECOM DPDT 2A 12V |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AGQ200S12Z Models |
Category | Coil Type Non Latching |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Termination Style Gull Wing |
Series | Must Operate Voltage 9 VDC |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Part Status Active | Operate Time 4 ms |
Mounting Type Surface Mount | Release Time 4 ms |
Coil Voltage 12VDC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver Palladium (AgPd), Gold (Au) |
Contact Rating (Current) 2 A | Approval Agency BSI, cURus |
Switching Voltage 125VAC, 110VDC - Max | Relay Type Telecom |
Load - Max Switching 37.5VA, 60W | Coil Resistance 1.03 kOhms |
Coil Current 11.7 mA | Base Product Number |