AGQ200A12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1858-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AGQ200A12 |
Description | RELAY TELECOM DPDT 2A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AGQ200A12 Models |
Category | Coil Type Non Latching |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Termination Style Gull Wing |
Series | Must Operate Voltage 9 VDC |
Packaging Tube | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Part Status Active | Operate Time 4 ms |
Mounting Type Surface Mount | Release Time 4 ms |
Coil Voltage 12VDC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver Palladium (AgPd), Gold (Au) |
Contact Rating (Current) 2 A | Approval Agency BSI, cURus |
Switching Voltage 125VAC, 110VDC - Max | Relay Type Telecom |
Load - Max Switching 37.5VA, 60W | Coil Resistance 1.03 kOhms |
Coil Current 11.7 mA | Base Product Number |