72SXV82M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 72SXV82M |
Description | CAP ALUM POLY 82UF 20% 72V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 42 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 82 µF 72 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 28mOhm 1000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C |
Manufacturer Panasonic Industry | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 49 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 980 mA @ 100 kHz |
Type Polymer | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance 82 µF | Height - Seated (Max) 0.496" (12.60mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Voltage - Rated 72 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |