6TPE220MW
DigiKey Part Number
10-6TPE220MWTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-6TPE220MWCT-ND - Cut Tape (CT)
10-6TPE220MWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6TPE220MW
Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6TPE220MW Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V