50SVPK68M
DigiKey Part Number
P122134TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122134CT-ND - Cut Tape (CT)
P122134DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50SVPK68M
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
50SVPK68M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Capacitance
68 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C