50SVPK10M
DigiKey Part Number
P122125TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122125CT-ND - Cut Tape (CT)
P122125DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50SVPK10M
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
50SVPK10M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
27.5 mA @ 120 Hz
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
550 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
10 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C