35TQT56M
DigiKey Part Number
10-35TQT56MTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-35TQT56MCT-ND - Cut Tape (CT)
10-35TQT56MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35TQT56M
Description
CAP TANT POLY 56UF 35V 3917
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D15
Voltage - Rated
35 V