25SVPG270M
DigiKey Part Number
10-25SVPG270MTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-25SVPG270MCT-ND - Cut Tape (CT)
10-25SVPG270MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SVPG270M
Description
AP ALUM POLY 270UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
25SVPG270M Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
267.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.35 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm