20TDC100MD3
DigiKey Part Number
10-20TDC100MD3TR-ND - Tape & Reel (TR)
10-20TDC100MD3CT-ND - Cut Tape (CT)
10-20TDC100MD3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20TDC100MD3
Description
CAP TANT POLY 100UF 20V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 20 V 2917 (7343 Metric) 55mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Voltage - Rated
20 V