16TDC33MB2
DigiKey Part Number
10-16TDC33MB2TR-ND - Tape & Reel (TR)
10-16TDC33MB2CT-ND - Cut Tape (CT)
10-16TDC33MB2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16TDC33MB2
Description
CAP TANT POLY 22UF 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 1411 (3528 Metric) 90mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
16TDC33MB2 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
33 µF
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
16 V