10TPE68MW
DigiKey Part Number
10-10TPE68MWTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-10TPE68MWCT-ND - Cut Tape (CT)
10-10TPE68MWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10TPE68MW
Description
CAP TANT POLY 68UF 10V 2917
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10TPE68MW Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
68 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
10 V