10TPC68ME
DigiKey Part Number
10-10TPC68METR-ND - Tape & Reel (TR)
10-10TPC68MECT-ND - Cut Tape (CT)
10-10TPC68MEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10TPC68ME
Description
CAP TANT POLY 68UF 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
10TPC68ME Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Part Status
Active
Capacitance
68 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
10 V