10TPB150MGL
DigiKey Part Number
10-10TPB150MGLTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-10TPB150MGLCT-ND - Cut Tape (CT)
10-10TPB150MGLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10TPB150MGL
Description
CAP TANT POLY 150UF 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2917 (7343 Metric) 55mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
10TPB150MGL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Part Status
Active
Capacitance
150 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Voltage - Rated
10 V