100SXV27MX
DigiKey Part Number
10-100SXV27MXTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-100SXV27MXCT-ND - Cut Tape (CT)
10-100SXV27MXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100SXV27MX
Description
CAP ALUM POLY 27UF 20% 100V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µF 100 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
117.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.35 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
27 µF
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm