100SXE15MX
DigiKey Part Number
P122448-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100SXE15MX
Description
CAP ALUM POLY 15UF 20% 100V TH
Customer Reference
Detailed Description
15 µF 100 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 60mOhm 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
100SXE15MX Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Part Status
Last Time Buy
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
15 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
100 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C