S3EB-L-12V
DigiKey Part Number
255-6214-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S3EB-L-12V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Box
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C
Contact Form
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current)
4 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
250VAC, 48VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1000VA, 192W
Coil Resistance
718.6 Ohms
Coil Current
16.7 mA