HE1AN-P-DC48V
DigiKey Part Number
255-1645-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE1AN-P-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Operating Temperature
-50°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CSA, TUV, VDE, UR
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 900W
Coil Resistance
1.2 kOhms
Coil Current
40 mA