HE1AN-P-DC24V
DigiKey Part Number
255-1644-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE1AN-P-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HE1AN-P-DC24V Models
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-50°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 900W
Coil Resistance
300 Ohms
Coil Current
80 mA