DS1E-M-DC24V
DigiKey Part Number
255-1605-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1E-M-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) Through Hole
EDA/CAD Models
DS1E-M-DC24V Models
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
5 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
1.44 kOhms
Coil Current
16.7 mA