DK2A-L2-24V
DigiKey Part Number
255-1603-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DK2A-L2-24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Box
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
8 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2000VA, 1000W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA