DK1A-12V-F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 101
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
DK1A-12V-F
DK1A-12V-F
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
DK1A-12V-F
DigiKey Part Number
255-2059-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DK1A-12V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DK1A-12V-F Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
8 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, VDE, UR
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA