CP1SA-12V-X | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CP1SA-12V-X |
Description | RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CP1SA-12V-X Models |
Category | Must Release Voltage 1 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Operate Time 10 ms |
Series | Release Time 10 ms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features Sealed - Fully |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Coil Type Non Latching | Termination Style Gull Wing |
Coil Current 53.3 mA | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Coil Voltage 12VDC | Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free |
Contact Form SPDT (1 Form C) | Coil Power 640mW |
Contact Rating (Current) 20 A | Coil Resistance 225 Ohms |
Switching Voltage 14VDC - Nom | Base Product Number |
Must Operate Voltage 7.2 VDC |