CB1AH-R-24V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CB1AH-R-24V-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CB1AH-R-24V |
Description | RELAY AUTOMOTIVE 20A |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Socketable |
Datasheet | Datasheet |
Category | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Operate Time 15 ms |
Series | Release Time 15 ms |
Packaging Bulk | Features Resistor, Sealed - Fully |
Part Status Active | Mounting Type Socketable |
Coil Type Non Latching | Termination Style Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes |
Coil Current 84 mA | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Coil Voltage 24VDC | Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free |
Contact Form SPST-NO (1 Form A) | Coil Power 2W |
Contact Rating (Current) 20 A | Coil Resistance 287 Ohms |
Switching Voltage 28VDC - Nom | Base Product Number |
Must Operate Voltage 14 VDC |