CB1AH-D-M-12V
DigiKey Part Number
CB1AH-D-M-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1AH-D-M-12V
Description
CB RELAY 1 FORM A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Operate Voltage
7 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
1.2 VDC
Series
Operate Time
15 ms
Packaging
Bulk
Features
Diode, Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Quick Connect - 0.250"/0.375"
Coil Current
150 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.8W
Contact Rating (Current)
70 A
Coil Resistance
80 Ohms
Switching Voltage
14VDC - Nom