CB1A-P-12V
DigiKey Part Number
255-1834-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1A-P-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Features
Sealed - Fully
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Coil Current
117 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Coil Power
1.4W
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Resistance
103 Ohms
Switching Voltage
14VDC - Nom
Base Product Number
Must Operate Voltage
7 VDC