Image for ASQMR17B30A is not available
ASQMR17B30A
DigiKey Part Number
255-ASQMR17B30A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASQMR17B30A
Description
SWITCH SNAP ACT FAIL DETECT 16V
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Chassis Mount
Operating Force
122gf
Operating Position
0.280" (7.1mm)
Circuit
SPST-NO
Overtravel
0.065" (1.7mm)
Switch Function
Off-Mom
Current Rating (Amps)
1mA (DC)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating - DC
16 V