ASQMR16A28A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-ASQMR16A28A-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ASQMR16A28A |
Description | SWITCH SNAP ACT FAIL DETECT 16V |
Customer Reference | |
Detailed Description | Switch SPST-NC Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Mounting Type Chassis Mount |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Termination Style Solder Lug |
Series | Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof |
Packaging Tray | Operating Force 153gf |
Part Status Obsolete | Operating Position 0.423" (10.75mm) |
Circuit SPST-NC | Overtravel 0.085" (2.16mm) |
Switch Function On-Mom | Electrical Life 200,000 Cycles |
Current Rating (Amps) 1mA (DC) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Voltage Rating - DC 16 V | Base Product Number |