AGN200A12Z
DigiKey Part Number
255-AGN200A12ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
255-AGN200A12ZCT-ND - Cut Tape (CT)
255-AGN200A12ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGN200A12Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V
 Datasheet
EDA/CAD Models
AGN200A12Z Models
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching
125VA, 110W
Coil Resistance
1.03 kOhms
Coil Current
11.7 mA