2042-1X15G00SA
DigiKey Part Number
4985-2042-1X15G00SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2042-1X15G00SA
Description
PCB SOCKET, SINGLE ROW, 15 PIN,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.224" (5.69mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A