ODB5009-05HB
DigiKey Part Number
ODB5009-05HB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODB5009-05HB
Description
FAN BLOWER 50X9MM BALL 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 5VDC Square - 50mm L x 50mm H Ball 3.0 CFM (0.084m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ODB5009-05HB Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
34.0dB(A)
Series
Power (Watts)
500 mW
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Approval Agency
cURus
Width
9.00mm
Current Rating (Amps)
0.100A
Air Flow
3.0 CFM (0.084m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.310 in H2O (77.2 Pa)
Material - Blade
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 45°C