ODB13391-48HB10A
DigiKey Part Number
1053-1792-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODB13391-48HB10A
Description
FAN IMP MTRZD 133.5X91MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 133.5mm Dia Ball 257.0 CFM (7.20m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ODB13391-48HB10A Models
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Round - 133.5mm Dia
Weight
1.543 lb (700.0 g)
Width
91.00mm
Current Rating (Amps)
1.25A
Air Flow
257.0 CFM (7.20m³/min)
Voltage Range
36 ~ 56VDC
Static Pressure
1.900 in H2O (473.3 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Thermoplastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C